Description
The RCCBs FH200 series assures protection to people and installations against fault current to earth. A large offer for standard instantaneous AC and A types is particularly suitable for installation in domestic applications.
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
Residual Current Circuit Breaker FH200 – 4P – 30 mA – 40 A – Type AC
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

The RCCBs FH200 series assures protection to people and installations against fault current to earth. A large offer for standard instantaneous AC and A types is particularly suitable for installation in domestic applications.
| Weight | 380 g |
|---|---|
| Dimensions | 6.9 × 7 × 8.5 cm |
| Extended Product Type | FH204 AC-40/0.03 |
| Standard | IEC 61008 |
| Number of Poles | 4P |
| Rated Current | 40A |
| Rated Voltage | 400V |
| Rated Frequency | 50Hz |
| Rated Residual Current | 30mA |
| Breaking Capacity | 6KA |
| Color | grey |
| Mounting | DIN-Rail |
| Degree of Protection IP | IP2X |
| Tripping Characteristic | Instantaneous |
| Mounting Type | DIN-Rail |
| Rated Cross-Section | 10…2.5 cm² |
| Product Net Depth (MM) | 6.9 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Temperature Range | -5…40°C |
| DIN Place Units | 4 |
| GTIN (EAN) | 8.01254E+12 |
| Surge protection | 0.25 kA |
| L1 | |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Residual Current Devices (RCD) |
| ABB EcoSolutions | Yes |
| ABB Site Meeting Group Waste To Landfill Target | No non-hazardous waste is sent to a landfill |
| Accessories Available | No |
| Country of Origin | Italy |
| Electrical Endurance | 10000 cycle |
| Extended Product Lifetime | Product Durability |
| Input Voltage Type | AC |
| Leakage Current Type | AC |
| Mechanical Endurance | 20000 cycle |
| Number of Modules | 4 |
| Offered with Takeback Services | Take Back for Recycling |
| Options Provided | None |
| Package Level 1 Gross Weight | 415 g |
| Pollution Degree | 2 |
| Position of Neutral Terminals | Right |
| Power Loss | Total 12.8 W |
| Rated Conditional Short-Circuit Current (Inc) | 6 kA |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 4 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | acc. to IEC/EN 60664-1 500 V |
| Recyclability Rate of the Product acc. to EN45555 | Design for Closing Resource Loops – Standard EN45555 – 72.34 % |
| Sustainable Material Content in Packaging (wt. %) | Recycled Paper – 0 % |
| Type of Residual Current | Type AC |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.