Description
FIXED PART WITHDRAWABLE FOR C.BREAKER FORMULA AIR FA1/HF1.2 1600 THREE-POLE WITH REAR HORIZONTAL TERMINALS
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$855.83
FA1/HF1.2 W FP Iu=1600 4p HR HR
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $855.83 |
| 6 - 10 | $838.71 |
| 11 - 50 | $821.60 |
| 51 - 200 | $804.48 |
| 200+ | $787.36 |
Out of stock

FIXED PART WITHDRAWABLE FOR C.BREAKER FORMULA AIR FA1/HF1.2 1600 THREE-POLE WITH REAR HORIZONTAL TERMINALS
| Weight | 14 kg |
|---|---|
| Dimensions | 27.1 × 27.8 × 36.4 cm |
| Extended Product Type | FA1/HF1.2 W FP Iu=1600 4p HR HR |
| Standard | IEC |
| Number of Poles | 4P |
| Execution Type | FA1 |
| Rated Current | 1600A |
| Rated Voltage | 690V |
| Terminal Type | Withdrawable Circuit-Breakers |
| Product Net Depth (MM) | 27.1 cm |
| Customs Tariff Number | 85389099 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GTIN (EAN) | 8.01564E+12 |
| L1 | |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Air Circuit Breakers |
| Current Type | AC |
| Package Level 1 Depth / Length | 35 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 16 kg |
| Package Level 1 Height | 36 cm |
| Package Level 1 Width | 36 cm |
| Product Name | Fixed Part |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 12 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 1000 V |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.