Description
The RCCBs F200 series assures protection to people and installations against fault current to earth. This product is manufactured according to international IEC standards, for the markets where it is required.
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$98.84
Residual Current Circuit Breaker F200 – 4P – 300 mA – 100 A – Type AC
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $98.84 |
| 6 - 10 | $96.86 |
| 11 - 50 | $94.89 |
| 51 - 200 | $92.91 |
| 200+ | $90.93 |
In stock

The RCCBs F200 series assures protection to people and installations against fault current to earth. This product is manufactured according to international IEC standards, for the markets where it is required.
| Weight | 380 g |
|---|---|
| Dimensions | 6.9 × 7 × 8.5 cm |
| Extended Product Type | F204 AC-100/0.3 IEC |
| Standard | IEC 61008 |
| Number of Poles | 4P |
| Rated Current | 100A |
| Rated Voltage | 400V |
| Rated Frequency | 60Hz |
| Rated Residual Current | 300mA |
| Color | Similar to RAL 7035 |
| Mounting | DIN-Rail |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Tripping Characteristic | Instantaneous |
| Mounting Type | DIN-Rail |
| Rated Cross-Section | 0…0.35 mm² |
| Terminal Type | Screw Terminals |
| Product Net Depth (MM) | 6.9 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Temperature Range | -25…55°C |
| DIN Place Units | 4 |
| GTIN (EAN) | 8.01254E+12 |
| Resistance | 20 Cycles with Load 0.8 In: 1 g or 0.1 mm 5…150…5 Hz |
| Surge protection | 0.25 kA |
| L1 | |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Residual Current Devices (RCD) |
| ABB EcoSolutions | Yes |
| ABB Site Meeting Group Waste To Landfill Target | No non-hazardous waste is sent to a landfill |
| Accessories Available | Yes |
| Accessory Type | Auxiliary contact |
| Electrical Endurance | 10000 cycle |
| Extended Product Lifetime | Product Durability |
| Input Voltage Type | AC |
| Leakage Current Type | AC |
| Mechanical Endurance | 20000 cycle |
| Number of Modules | 4 |
| Offered with Takeback Services | Take Back for Recycling |
| Options Provided | None |
| Package Level 1 Gross Weight | 415 g |
| Pollution Degree | 2 |
| Position of Neutral Terminals | Right |
| Power Loss | at Rated Operating Conditions per Pole 8.2 W |
| Power Supply Connection | Arbitrary |
| Rated Conditional Short-Circuit Current (Inc) | 10 kA |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 4 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 500 V |
| Recyclability Rate of the Product acc. to EN45555 | Design for Closing Resource Loops – Standard EN45555 – 82.05 % |
| Sustainable Material Content in Packaging (wt. %) | Recycled Paper – 0 % |
| Test Voltage (Ut) | 110-254 V |
| Tightening Torque | 2.8 N·m |
| Type of Residual Current | Type AC |
| Wire Stripping Length | Top 1.27 cm |


Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.