Description
3 -phase Minicenter busbar type 4 way, Surface 250A
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007

EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
EPFINDER, By EP group established in the UAE in 2007, provides certified electrical solutions and professional support trusted by industry leaders.

EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
EPFINDER, By EP group established in the UAE in 2007, provides certified electrical solutions and professional support trusted by industry leaders.
Sub Distribution, 50 cm x 40 cm x 13.2 cm, Grounded (Class I), IP41
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

3 -phase Minicenter busbar type 4 way, Surface 250A
| Dimensions | 13.2 × 40 × 50 cm |
|---|---|
| Extended Product Type | EMC25-312 CS |
| Rated Current | 160A |
| Material | Steel |
| Color | grey |
| Mounting | Surface mounting |
| Door Type | Single |
| Degree of Protection IP | IP41 |
| Mounting Type | Surface mounting |
| Product Net Depth (MM) | 13.2 cm |
| Protection | Grounded (Class I) |
| GTIN (EAN) | 6.22112E+12 |
| Resistance | IK07 |
| L1 | |
| L2 | Power Distribution |
| L3 | Busbars & Busbar Systems |
| Cover Plate Type | Door |
| Number of Conduit Inlets | 15 |
| Number of Flange Openings | 0 |
| Number of Modules | 12 |
| Surface Finishing | Powder coating |
| Thickness | Cabinet Plate 1 mm |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.
Supports: Excel (.xlsx, .xls), CSV, PDF, or plain text (.txt)