Description
FIXED PART WITHDRAWABLE FOR C.BREAKER SACE EMAX2 E4.2 4000 FOUR-POLE WITH REAR HORIZONTAL TERMINALS (VERS. V)
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$3,740.53
E4.2 W FP Iu=4000 or V version 4p HR HR
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $3,740.53 |
| 6 - 10 | $3,665.72 |
| 11 - 50 | $3,590.91 |
| 51 - 200 | $3,516.10 |
| 200+ | $3,441.29 |
Only 1 left in stock

FIXED PART WITHDRAWABLE FOR C.BREAKER SACE EMAX2 E4.2 4000 FOUR-POLE WITH REAR HORIZONTAL TERMINALS (VERS. V)
| Weight | 62 kg |
|---|---|
| Dimensions | 38.3 × 55.1 × 42.5 cm |
| Extended Product Type | E4.2 W FP Iu=4000 or V version 4p HR HR |
| Standard | IEC |
| Number of Poles | 4P |
| Execution Type | E4.2 |
| Rated Current | 4000A |
| Rated Voltage | 900V |
| Rated Cross-Section | 400 cm² |
| Terminal Type | Bolt |
| Product Net Depth (MM) | 38.3 cm |
| Customs Tariff Number | 85389099 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GTIN (EAN) | 8.01564E+12 |
| L1 | |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Air Circuit Breakers |
| Current Type | AC |
| Neutral Pole Current ([%Iu]) | 100% |
| Package Level 1 Depth / Length | 78.5 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 69 kg |
| Package Level 1 Height | 61 cm |
| Package Level 1 Width | 57 cm |
| Product Name | Fixed Part |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | acc. to IEC 60947-2 12 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | AC 1000 V |
| Recommended Screw Driver | M12 |
| Tightening Torque | 70 N·m |


Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.