Description
MOVING PART FOR C.BREAKER SACE EMAX2 E1.2N 1250 FOUR-POLE WITH SOLID-STATE RELEASE IN AC EKIP/HI-TOUCH-LSI R 1250 FITTED WITH: 4 AUXILIARY CONTACT AND C.BREAKER IN POSITION OPEN-CLOSED
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$7,390.93
E1.2N 1250 Ekip Hi-Touch LSI 4p WMP
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $7,390.93 |
| 6 - 10 | $7,243.11 |
| 11 - 50 | $7,095.29 |
| 51 - 200 | $6,947.47 |
| 200+ | $6,799.66 |
Out of stock

MOVING PART FOR C.BREAKER SACE EMAX2 E1.2N 1250 FOUR-POLE WITH SOLID-STATE RELEASE IN AC EKIP/HI-TOUCH-LSI R 1250 FITTED WITH: 4 AUXILIARY CONTACT AND C.BREAKER IN POSITION OPEN-CLOSED
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Dimensions | 27.1 × 34.8 × 36.35 cm |
| Extended Product Type | E1.2N 1250 Ekip Hi-Touch LSI 4p WMP |
| Standard | IEC |
| Number of Poles | 4P |
| Execution Type | EL |
| Rated Current | 1250A |
| Rated Voltage | 690V |
| Breaking Capacity | 66KA |
| Trip Unit | Ekip Hi-Touch LSI |
| Breaking Class | N |
| Rated Cross-Section | 100 cm² |
| Product Net Depth (MM) | 27.1 cm |
| Customs Tariff Number | 85362090 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GTIN (EAN) | 8.01564E+12 |
| L1 | |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Air Circuit Breakers |
| ABB EcoSolutions | Yes |
| ABB Site Meeting Group Waste To Landfill Target | UL 2799 Zero Waste To Landfill Validation available |
| Current Type | AC |
| Electrical Durability | Ue =< 440 V 8000 cycle |
| Extended Product Lifetime | Lifetime Extension Services are Offered |
| Mechanical Durability | 20000 cycle |
| Neutral Pole Current ([%Iu]) | 100% |
| Package Level 1 Depth / Length | 33 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 23 kg |
| Package Level 1 Height | 35 cm |
| Package Level 1 Width | 35 cm |
| Power Loss | 244 W |
| Product Name | Air Circuit Breaker |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | acc. to IEC 60947-2 12 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | AC 1000 V |
| Rated Service Short-Circuit Breaking Capacity, in % of Icu (Ics) | 100% |
| Rated Short-time Withstand Current Low Voltage (Icw) | for 1 s 50 kA |
| Recommended Screw Driver | M12 |
| Recyclability Rate of the Product acc. to EN45555 | Design for Closing Resource Loops – Standard EN45555 – 77.6 % |
| Suitable for IT Networks | Yes, 690V |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.