Description
FIXED PART WITHDRAWABLE FOR C.BREAKER SACE EMAX2 E1.2 1600 THREE-POLE WITH REAR HORIZONTAL TERMINALS
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$1,551.54
E1.2 W FP Iu=1600 3p HR HR
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $1,551.54 |
| 6 - 10 | $1,520.51 |
| 11 - 50 | $1,489.48 |
| 51 - 200 | $1,458.45 |
| 200+ | $1,427.42 |
Only 2 left in stock

FIXED PART WITHDRAWABLE FOR C.BREAKER SACE EMAX2 E1.2 1600 THREE-POLE WITH REAR HORIZONTAL TERMINALS
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Dimensions | 27.1 × 27.8 × 36.35 cm |
| Extended Product Type | E1.2 W FP Iu=1600 3p HR HR |
| Standard | IEC |
| Number of Poles | 3P |
| Execution Type | E1.2 |
| Rated Current | 1600A |
| Rated Voltage | 800V |
| Rated Cross-Section | 120 cm² |
| Terminal Type | Bolt |
| Product Net Depth (MM) | 27.1 cm |
| Customs Tariff Number | 85389099 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GTIN (EAN) | 8.01564E+12 |
| L1 | |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Air Circuit Breakers |
| Current Type | AC |
| Package Level 1 Depth / Length | 37.3 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 23 kg |
| Package Level 1 Height | 33 cm |
| Package Level 1 Width | 32 cm |
| Product Name | Fixed Part |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | acc. to IEC 60947-2 12 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | AC 1000 V |
| Recommended Screw Driver | M12 |
| Tightening Torque | 45 N·m |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.