Description
DC energy meter for electric vehicle charging stations, with MID and Eichrecht imported and exported energy certified, operating temperature -40°C +85°C, 400A, RS485 + Ethernet interface
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

DC energy meter for electric vehicle charging stations, with MID and Eichrecht imported and exported energy certified, operating temperature -40°C +85°C, 400A, RS485 + Ethernet interface
| Weight | 655 g |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 21.6 × 15 cm |
| L1 | |
| L2 | Power Quality & Measurement |
| L3 | Energy Meters |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Mounting Type | Rear mount |
| Product Type | DC energy meters |
| Rated Current | 400A |
| Standard | |
| Temperature Range | -40…+85C |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.