Description
Shroud for Compact Emergency Stop – Grey
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$3.27
CA1-8054 Shroud
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $3.27 |
| 6 - 10 | $3.20 |
| 11 - 50 | $3.14 |
| 51 - 200 | $3.07 |
| 200+ | $3.01 |
Out of stock

Shroud for Compact Emergency Stop – Grey
| Weight | 16 g |
|---|---|
| Extended Product Type | CA1-8054 |
| Application | CE3T |
| Product Net Depth (MM) | 4.8 cm |
| Customs Tariff Number | 85369001 |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Temperature Range | -25…+70°C |
| GTIN (EAN) | 7.3205E+12 |
| L1 | |
| L2 | Safety & Machine Guarding |
| L3 | Emergency Stop Buttons & Modules |
| Accessory Type | Enclosure accessories |
| Country of Origin | Sweden |
| Package Level 1 Depth / Length | 10 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 16 g |
| Package Level 1 Height | 3.2 cm |
| Package Level 1 Width | 10 cm |
| Suitable for Product Class | Pilot Devices |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.