Additional information
| Weight | 667 g |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 54 × 1.083 m |
| Extended Product Type | AX32-30-10-81 |
| Rated Current | 65A |
| Rated Voltage | 690V |
| Rated Power | 15kW |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Breaking Capacity | 100A |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Terminal type | Screw Terminals |
| Product Net Depth (MM) | 9 cm |
| Customs Tariff Number | 85364900 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Temperature Range | -25…55°C |
| GTIN (EAN) | 3471522399816 |
| _OG Title | AX32-30-10-81 |
| CB Certificate | 9AKK107492A7073 |
| CCC Certificate | 9AKK107492A7090 |
| CCS Certificate | GZ23PTB00147 |
| CQC Certificate | CQC2013010304647116 |
| Climatic Withstand | according to IEC 60068-2-30 and 60068-2-11 – UTE C 63-100 Specification II |
| Conflict Minerals Reporting Template (CMRT) | 9AKK108467A5658 |
| Data Sheet, Technical Information | 1SBC100187L0203 |
| Declaration of Conformity - CCC | 2020980304001065 |
| Declaration of Conformity - CE | 1SBD250011U1000 |
| Display Name | AX32-30-10-81 |
| E-Number (Finland) | 3707343 |
| ETIM 7 | EC000066 – Power contactor, AC switching |
| ETIM 8 | EC000066 – Power contactor, AC switching |
| ETIM 9 | EC000066 – Power contactor, AC switching |
| Full Load Amps Motor Use | (120 V AC) Single Phase 34 A |
| General Use Rating UL/CSA | (600 V AC) 50 A |
| Horsepower Rating UL/CSA | (120 V AC) Single Phase 3 hp |
| IDEA Granular Category Code (IGCC) | 4755 >> Contactors |
| Instructions and Manuals | 9AKK107492A7057 |
| Maximum Electrical Switching Frequency | (AC-1) 600 cycles per hour |
| Maximum Mechanical Switching Frequency | 3600 cycles per hour |
| Maximum Operating Altitude Permissible | Without Derating 3000 m |
| Number of Auxiliary Contacts NC | 0 |
| Number of Auxiliary Contacts NO | 1 |
| Number of Main Contacts NC | 0 |
| Number of Main Contacts NO | 3 |
| Object Classification Code | Q |
| Operate Time | Between Coil De-energization and NC Contact Closing 7 … 14 ms |
| Package Level 1 Depth / Length | 10.1 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 710 g |
| Package Level 1 Height | 11.5 cm |
| Package Level 1 Width | 6.5 cm |
| Power Loss | at Rated Operating Conditions AC-1 per Pole 2.5 W |
| Product ID | 1SBL281074R8110 |
| Product Name | Block Contactor |
| REACH Declaration | 2CMT2021-006202 |
| Rated Control Circuit Voltage (Uc) | 50 Hz 24 V |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | Auxiliary Circuit 6 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | acc. to IEC 60947-4-1 and VDE 0110 (Gr. C) 690 V |
| Rated Operational Current AC-15 (Ie) | (500 V) NC 2 |
| Rated Operational Current DC-13 (Ie) | (24 V) 6 A / 144 W |
| Rated Short-time Withstand Current Low Voltage (Icw) | at 40 °C Ambient Temp, in Free Air, from a Cold State 10 s 400 A |
| RoHS Declaration | 2CMT2021-006277 |
| RoHS Information | Following EU Directive 2011/65/EU and Amendment 2015/863 July 22, 2019 |
| SCIP | b1fa6147-b8e6-497e-b8b5-e77f6de66c31 Bulgaria |
| Simplified SCIP | 01f40ebb-dc7f-4062-a2f4-db030593fae4 Portugal |
| Tightening Torque | Auxiliary Circuit 1 N·m |
| Tightening Torque UL/CSA | Auxiliary Circuit 9 in·lb |
| Toxic Substances Control Act - TSCA | 2CMT2023-006525 |
| UL Certificate | UL_20140702-E312527-10-6 |
| UNSPSC | 39121529 |
| WEEE B2C / B2B | Business To Business |
| WEEE Category | 5. Small Equipment (No External Dimension More Than 50 cm) |
| eClass | V11.0 : 27371003 |





