Description
18-HOLE ENCLOSURE NORMAL SOCLE WITHOUT HOLES WITH CONDUIT ENTRY GREY ALUMINUM
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$219.74
080SP18SFC Enclosure
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $219.74 |
| 6 - 10 | $215.35 |
| 11 - 50 | $210.95 |
| 51 - 200 | $206.56 |
| 200+ | $202.16 |
Out of stock

18-HOLE ENCLOSURE NORMAL SOCLE WITHOUT HOLES WITH CONDUIT ENTRY GREY ALUMINUM
| Weight | 2.948 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10.15 × 30 × 25.7 cm |
| Extended Product Type | 080SP18SFC |
| Material | Aluminum |
| Color | grey |
| Application | MP1 |
| Degree of Protection IP | IP66 |
| Product Net Depth (MM) | 10.15 cm |
| Customs Tariff Number | 8538100090 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Temperature Range | -30…70°C |
| GTIN (EAN) | 7.3205E+12 |
| L1 | |
| L2 | Enclosures & Cabinets |
| L3 | Floor Standing), Steel Enclosures (Wall Mount |
| Package Level 1 Depth / Length | 30 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 2.948 kg |
| Package Level 1 Height | 25.7 cm |
| Package Level 1 Width | 10.15 cm |
| Sub-Function | With conduit entry |
| Sub-Function 2 | Normal socle |
| Suitable for Product Class | Pilot Devices |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.