Description
Automatic battery charger, linear BCE series, for lead-acid batteries, 1 charging level. 12VDC output, 3A
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

Automatic battery charger, linear BCE series, for lead-acid batteries, 1 charging level. 12VDC output, 3A
| Weight | 2.02 kg |
|---|---|
| L1 | |
| L2 | Power Quality & Measurement |
| L3 | Battery Backup Systems |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Mounting Type | Screw fixing |
| Product Type | Automatic battery chargers |
| Rated Current | 3A |
| Rated Voltage | 12V |
| Standard | IEC/EN 60335-2-29 |
| Temperature Range | -10…+50C |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.