Description
S201-C100 Miniature Circuit Breake C-Char., 6kA, 100A, 1P
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$23.15
Miniature Circuit Breaker – S200 80-100A – 1P – 100 A – C – (AC) 6 kA
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $23.15 |
| 6 - 10 | $22.69 |
| 11 - 50 | $22.22 |
| 51 - 200 | $21.76 |
| 200+ | $21.30 |
In stock

S201-C100 Miniature Circuit Breake C-Char., 6kA, 100A, 1P
| Weight | 120 g |
|---|---|
| Dimensions | 6.9 × 1.75 × 8.5 cm |
| Extended Product Type | S201-C100 |
| Standard | IEC/EN 60898-1 |
| Number of Poles | 1P |
| Rated Current | 100A |
| Rated Voltage | 400VAC |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Breaking Capacity | 6KA |
| Frame size | acc. to DIN 43880 1 |
| Breaking Class | 3 |
| Material | Insulation group I, RAL 7035 |
| Mounting | any |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Tripping Characteristic | C |
| Mounting Type | TH35-15 (35 x 1.5 cm Mounting Rail) acc. to IEC 60715 |
| Rated Cross-Section | 1.6 cm² |
| Terminal Type | Screw Terminals |
| Product Net Depth (MM) | 6.9 cm |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Temperature Range | -25…+55°C |
| DIN Place Units | 1 |
| GTIN (EAN) | 4.01678E+12 |
| Status indicator | Red ON / Green OFF |
| Resistance | 20 Cycles with Load 0.8 In: 5 g 5 … 150 … 5 Hz |
| L1 | |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Miniature Circuit Breakers (MCB) |
| ABB EcoSolutions | Yes |
| Accessories Available | Yes |
| Actuator Marking | I / O |
| Actuator Type | Toggle |
| Certification Agency | EN |
| Dielectric Test Voltage | 50 / 60 Hz – 1 min 2 kV |
| Electrical Endurance | 10000 AC cycle |
| Input Voltage Type | AC |
| Mechanical Endurance | 20000 cycle |
| Overvoltage Category | III |
| Package Level 1 Gross Weight | 1.24 kg |
| Pollution Degree | 3 |
| Power Loss | 9.8 W |
| Power Supply Connection | Arbitrary |
| Rated Conditional Short-Circuit Current (Inc) | (230 V) 10 kA |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 4 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | acc. to IEC/EN 60664-1 440 V |
| Recommended Screw Driver | Pozidriv 2 |
| Tightening Torque | 3 N·m |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.