Description
TERMSERIES, Solid-state relay, Rated control voltage: 120 V AC ¬±10 % , Rated switching voltage: 3… 48 V DC, Continuous current: 0.1 A, Screw connection
99.00 AED
On OrderBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | 99.00 AED |
| 6 - 10 | 97.02 AED |
| 11 - 50 | 95.04 AED |
| 51 - 200 | 93.06 AED |
| 200+ | 91.08 AED |
Out of stock

TERMSERIES, Solid-state relay, Rated control voltage: 120 V AC ¬±10 % , Rated switching voltage: 3… 48 V DC, Continuous current: 0.1 A, Screw connection
| Weight | 19 g |
|---|---|
| Color | black |
| Contact type | 1 NO contact (Bipolar transistor) |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | 27-37-16-04 |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Mounting | TS 35 |
| Product Type | Optocoupler |
| Protection | 2 |
| Rated Cross-Section | 0.14 mm¬≤ – 2.5 mm¬≤ |
| Rated Current | 0.1A |
| Rated Residual Current | 0.1mA |
| Rated Voltage | 48V |
| Row Spacing | 8 mm |
| Setting range | 8 mm |
| Surge protection | 6 kV (1.2/50 µs) |
| Temperature Range | -20C…60C |
| Terminal Type | Screw connection |
