Description
Motor protection circuit breaker, IEC breaking capacity Icu 50kA at 400V, 70…90A
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | 0.00 AED |
| 6 - 10 | 0.00 AED |
| 11 - 50 | 0.00 AED |
| 51 - 200 | 0.00 AED |
| 200+ | 0.00 AED |

Motor protection circuit breaker, IEC breaking capacity Icu 50kA at 400V, 70…90A
| Weight | 2.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7.5 × 17.5 × 18 cm |
| Breaking Capacity | 50KA |
| Breaking Class | 10A |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | Rotary knob |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Mounting Type | Screw / DIN rail 3.5 cm |
| Number of Poles | 3 |
| Product Type | Motor protection circuit breaker |
| Protection | Magnetic and thermal |
| Rated Current | 90A |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Rated Voltage | 1000V |
| Setting range | 70โฆ90 |
| Standard | IEC/EN 60947-1 IEC/EN 60947-2 IEC/EN 60947-4-1 UL508 CSA C22.2 nยฌโ 14 |
| Temperature Range | -20โฆ+70C |
