Description
Motor protection circuit breaker, IEC breaking capacity Icu 100kA at 400V, 4…6.5A
91.75 AED
In StockBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | 91.75 AED |
| 6 - 10 | 89.92 AED |
| 11 - 50 | 88.08 AED |
| 51 - 200 | 86.25 AED |
| 200+ | 84.41 AED |
In stock

Motor protection circuit breaker, IEC breaking capacity Icu 100kA at 400V, 4…6.5A
| Weight | 300 g |
|---|---|
| Breaking Capacity | 100KA |
| Breaking Class | 10A |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | Push button |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Mounting Type | Screw / DIN rail 3.5 cm |
| Number of Poles | 3 |
| Product Type | Motor protection circuit breaker |
| Protection | Magnetic and thermal |
| Rated Current | 6.5A |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Rated Voltage | 690V |
| Setting range | 4โฆ6.5 |
| Standard | IEC/EN 60947-1 IEC/EN 60947-2 IEC/EN 60947-4-1 UL508 CSA C22.2 nยฌโ 14 |
| Temperature Range | -20โฆ+60C |