Description
SH201 m-C6 Miniature Circuit Breaker – 1P – C – 6 A
$4.08
Miniature Circuit Breaker – SH200 m – 1P – 6 A – C – (AC) 10 kA
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $4.08 |
| 6 - 10 | $4.00 |
| 11 - 50 | $3.92 |
| 51 - 200 | $3.84 |
| 200+ | $3.75 |
In stock

SH201 m-C6 Miniature Circuit Breaker – 1P – C – 6 A
| Weight | 102 g |
|---|---|
| Extended Product Type | SH201 m-C6 |
| Standard | IEC/EN 60898-1 |
| Number of Poles | 1P |
| Rated Current | 6A |
| Rated Voltage | 230V |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Breaking Capacity | 10KA |
| Frame size | acc. to DIN 43880 1 |
| Breaking Class | 3 |
| Material | Insulation Group II, RAL 7035 |
| Mounting | any |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Tripping Characteristic | C |
| Mounting Type | TH35-15 (35 x 1.5 cm Mounting Rail) acc. to IEC 60715 |
| Rated Cross-Section | 2.5 cmยฒ |
| Terminal Type | Screw Terminals |
| Product Net Depth (MM) | 6.9 cm |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Temperature Range | -25โฆ+55ยฐC |
| DIN Place Units | 1 |
| GTIN (EAN) | 4016779699464 |
| Status indicator | ON / OFF |
| Resistance | 20 Cycles with Load 0.8 In: 5 g 5 โฆ 150 โฆ 5 Hz |
| ABB EcoSolutions | Yes |
| ABB Site Meeting Group Waste To Landfill Target | No non-hazardous waste is sent to a landfill |
| Accessories Available | Yes |
| Actuator Marking | I / O |
| Actuator Type | Toggle |
| Certification Agency | EN |
| Dielectric Test Voltage | 50 / 60 Hz โ 1 min 2 kV |
| Electrical Endurance | 20000 AC cycle |
| Extended Product Lifetime | Product Durability |
| Input Voltage Type | AC |
| Mechanical Endurance | 20000 cycle |
| Overvoltage Category | III |
| Package Level 1 Gross Weight | 1.06 kg |
| Pollution Degree | 2 |
| Power Loss | 2 W |
| Power Supply Connection | Arbitrary |
| Rated Conditional Short-Circuit Current (Inc) | (230 V) 25 kA |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 4 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | acc. to IEC/EN 60664-1 440 V |
| Recommended Screw Driver | Pozidriv 2 |
| Recyclability Rate of the Product acc. to EN45555 | Design for Closing Resource Loops โ Standard EN45555 โ 92.1 % |
| Tightening Torque | 2 Nยทm |
