Additional information
| Weight | 102 g |
|---|---|
| Application | Germany |
| Breaking Capacity | 6KA |
| DIN Place Units | 1 |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | F |
| L1 | Electrical |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Miniature Circuit Breakers (MCB) |
| Minimum Order Quantity | carton 10 piece |
| Number of Phases | 1 |
| Number of Poles | 1P |
| Operating mode | 20000 AC cycle |
| Product Type | EC000042 – Miniature circuit breaker (MCB) |
| Rated Current | 10A |
| Rated Frequency | 60Hz |
| Rated Power | 2.1kW |
| Rated Residual Current | 10mA |
| Rated Voltage | 230V |
| Standard | IEC/EN 60898-1 |
| Status indicator | Active |
| Surge protection | Yes |
| Temperature Range | -25 … +55C |





