Description
3-pole, front operated, base mounted, DIN-rail mountable switch-diconnector / non-fusible diconnect switch with protected clamp terminals, handle and shaft are not included
99.00 AED
OT63F3 SWITCH-DISCONNECTOR
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | 99.00 AED |
| 6 - 10 | 97.02 AED |
| 11 - 50 | 95.04 AED |
| 51 - 200 | 93.06 AED |
| 200+ | 91.08 AED |
In stock

3-pole, front operated, base mounted, DIN-rail mountable switch-diconnector / non-fusible diconnect switch with protected clamp terminals, handle and shaft are not included
| Weight | 250 g |
|---|---|
| Extended Product Type | OT63F3 |
| Standard | IEC 60947-3 / UL 508 / CSA C22.2 No. 14 |
| Number of Poles | 3P |
| Rated Current | 60A |
| Rated Voltage | 750V |
| Color | grey |
| Mounting | Base mounting |
| Row Spacing | Standard |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Mounting Type | Base mounting |
| Rated Cross-Section | 1.5โฆ3.5 cmยฒ |
| Terminal Type | Screw Terminals |
| Product Net Depth (MM) | 7.25 cm |
| Customs Tariff Number | 85365080 |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Operating mode | Front |
| GTIN (EAN) | 6417019392912 |
| Country of Origin | Finland |
| Criticality | No |
| Handle Type | Knob |
| Horsepower Rating UL/CSA | (110 โฆ 120 V AC) Single Phase 2 Hp |
| Maximum Operating Voltage UL/CSA | 600 V |
| Mechanical Durability | 20000 |
| Note | No |
| Package Level 1 Depth / Length | 10.3 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 270 g |
| Package Level 1 Height | 8.5 cm |
| Package Level 1 Width | 6.3 cm |
| Pollution Degree | 3 |
| Position of Line Terminals | Top In โ Bottom Out |
| Power Loss | at Rated Operating Conditions per Pole 2.8 W |
| Rated Conditional Short-Circuit Current (Inc) | (100 A fuse, โค415 V) 50 kA |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | acc. to IEC/EN 60664-1 750 V |
| Rated Operational Current AC-21A (Ie) | (380 โฆ 415 V) 63 A |
| Rated Operational Current AC-22A (Ie) | (380 โฆ 415 V) 63 A |
| Rated Operational Current AC-23A (Ie) | (380 โฆ 415 V) 63 A |
| Rated Operational Power AC-23A (Pe) | (220 โฆ 240 V) 11 kW |
| Rated Short-Circuit Making Capacity (Icm) | (690 V) 2.1 kA |
| Rated Short-time Withstand Current Low Voltage (Icw) | for 1 s 1.5 kA |
| Recommended Screw Driver | Main Circuit Pozidriv 2 |
| Special Functions | No |
| Switches Operating Mechanism | Mechanism on Top of the Switch |
| Technical Information | Sisรคltรครค nuppivรครคntimen. |
| Tightening Torque | acc. IEC 60947-1 2 Nยทm |
| Tightening Torque UL/CSA | 18 inยทlb |
| Wire Stripping Length | Main Circuit 10-1.2 cm |
