Description
Plastic II-flange cable entry for 30…6 cm cable diameter. Mounting set, flange and cable gasket included. 2x2 cm and 2x1 cm knock out for control cable.
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$162.83
OEZXC12L Plastic II-flange
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $162.83 |
| 6 - 10 | $159.57 |
| 11 - 50 | $156.32 |
| 51 - 200 | $153.06 |
| 200+ | $149.80 |
Out of stock

Plastic II-flange cable entry for 30…6 cm cable diameter. Mounting set, flange and cable gasket included. 2x2 cm and 2x1 cm knock out for control cable.
| Weight | 510 g |
|---|---|
| Dimensions | 8.5 × 21.6 × 11.1 cm |
| Extended Product Type | OEZXC12L |
| Material | Polyamide |
| Degree of Protection IP | IP65 |
| Product Net Depth (MM) | 8.5 cm |
| Customs Tariff Number | 85389099 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GTIN (EAN) | 6.41702E+12 |
| L1 | |
| L2 | Enclosures & Cabinets |
| L3 | Enclosure Accessories (Locks, Glands), Hinges |
| Country of Origin | Finland |
| Package Level 1 Depth / Length | 21.6 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 520 g |
| Package Level 1 Height | 11.1 cm |
| Package Level 1 Width | 8.5 cm |
| Special Functions | Cut-out ring |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.