Description
M1 m 30 Modbus is a power meter with 2 digital outputs, aux supply 100-230 V AC/DC, LCD display, Modbus RTU
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$165.56
M1 m 30 Modbus Power meter
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $165.56 |
| 6 - 10 | $162.25 |
| 11 - 50 | $158.94 |
| 51 - 200 | $155.63 |
| 200+ | $152.32 |
Only 1 left in stock

M1 m 30 Modbus is a power meter with 2 digital outputs, aux supply 100-230 V AC/DC, LCD display, Modbus RTU
| Weight | 325 g |
|---|---|
| Dimensions | 7.7 × 9.6 × 9.6 cm |
| Extended Product Type | M1 m 30 Modbus |
| Number of Poles | 3P or 4P |
| Rated Current | 5A |
| Rated Voltage | 3 x 230 (400) V |
| Rated Frequency | 60Hz |
| Metering | Effective Power |
| Mounting | Front mounting |
| Degree of Protection IP | IP51 |
| Mounting Type | Front mounting |
| Number of Phases | 3-phase |
| Communication | Modbus RTU |
| Product Net Depth (MM) | 7.7 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Temperature Range | Operation -25 … 70 °C |
| DIN Place Units | 55 |
| GTIN (EAN) | 6.94159E+12 |
| L1 | |
| L2 | Power Quality & Measurement |
| L3 | Energy Meters |
| Accuracy | Active Energy ±0.5% |
| Additional Information | CT (1A, 5A) |
| Measuring Instrument Conformity | Domestic |
| Number of Counter Positions | 8 |
| Number of Digital In/Outputs | 2 Digital Outputs |
| Package Level 1 Gross Weight | 500 g |
| Pulse Output Rate | 1 … 999999 kvar·h |
| Type of Indicator | Digital |
| Voltage Range | 50 … 400 V |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.