Additional information
| Weight | 109 g |
|---|---|
| Dimensions | 8.45 × 3.4 × 4.62 cm |
| Application | PE connection via plug/socket Clamping range: 0.5 – 1.6 cm² (0.5 mm² with AEH) 10 – 1.6 cm² (with ring cable lug) |
| Color | beige |
| Execution Type | 27-44-02-05 |
| L1 | Electronic Components |
| L2 | Connectors & Interconnects |
| L3 | Wire-to-Wire Connectors |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Number of Poles | 6 |
| Product Type | Contact insert for rectangular connectors |
| Protection | 3 |
| Rated Cross-Section | 0.5 mm¬≤ – 1.6 cm¬≤ |
| Rated Current | 80A |
| Rated Residual Current | 80mA |
| Rated Voltage | 830V |
| Row Spacing | 1.5 cm |
| Setting range | 1.5 cm |
| Standard | E92202 |




