Description
BREAKING PART FORMULA AIR FA1B 1000 FIXED THREE-POLE WITH TERMINALS REAR HORIZONTAL FITTED WITH 4 AUXILIARY CONTACT OF C.BREAKER IN POSITION OPEN-CLOSED
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$1,820.57
FA1B 1000 3p F F
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $1,820.57 |
| 6 - 10 | $1,784.16 |
| 11 - 50 | $1,747.75 |
| 51 - 200 | $1,711.34 |
| 200+ | $1,674.92 |
Out of stock

BREAKING PART FORMULA AIR FA1B 1000 FIXED THREE-POLE WITH TERMINALS REAR HORIZONTAL FITTED WITH 4 AUXILIARY CONTACT OF C.BREAKER IN POSITION OPEN-CLOSED
| Weight | 14 kg |
|---|---|
| Dimensions | 27.1 × 27.8 × 36.4 cm |
| Extended Product Type | FA1N 1000 3p WMP |
| Standard | IEC |
| Number of Poles | 3P |
| Execution Type | FA1 |
| Rated Current | 1000A |
| Rated Voltage | 690V |
| Breaking Capacity | 65KA |
| Breaking Class | N |
| Terminal Type | Withdrawable Circuit-Breakers |
| Product Net Depth (MM) | 27.1 cm |
| Customs Tariff Number | 85362090 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GTIN (EAN) | 8.01564E+12 |
| L1 | |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Air Circuit Breakers |
| Current Type | AC |
| Electrical Durability | 30 cycles per hour |
| Mechanical Durability | 60 cycles per hour |
| Neutral Pole Current ([%Iu]) | 100% |
| Package Level 1 Depth / Length | 35 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 16 kg |
| Package Level 1 Height | 38 cm |
| Package Level 1 Width | 33.5 cm |
| Product Name | Air Circuit Breaker |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 12 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 1000 V |
| Rated Service Short-Circuit Breaking Capacity, in % of Icu (Ics) | 100% |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.