Description
The RCCBs F200 series assures protection to people and installations against fault current to earth. This product is manufactured according to international IEC standards, for the markets where it is required.
337.00 AED
Residual Current Circuit Breaker F200 – 4P – 100 mA – 100 A – Type AC
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | 337.00 AED |
| 6 - 10 | 330.26 AED |
| 11 - 50 | 323.52 AED |
| 51 - 200 | 316.78 AED |
| 200+ | 310.04 AED |
Out of stock

The RCCBs F200 series assures protection to people and installations against fault current to earth. This product is manufactured according to international IEC standards, for the markets where it is required.
| Weight | 380 g |
|---|---|
| Extended Product Type | F204 AC-100/0.1 IEC |
| Standard | IEC 61008 |
| Number of Poles | 4P |
| Rated Current | 100A |
| Rated Voltage | 400V |
| Rated Frequency | 60Hz |
| Rated Residual Current | 100mA |
| Color | RAL 7035 โ Light Grey |
| Mounting | DIN-Rail |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Tripping Characteristic | Instantaneous |
| Mounting Type | DIN-Rail |
| Rated Cross-Section | 0โฆ0.35 mmยฒ |
| Terminal Type | Screw Terminals |
| Product Net Depth (MM) | 6.9 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Temperature Range | -25โฆ55ยฐC |
| DIN Place Units | 4 |
| GTIN (EAN) | 8012542937005 |
| Resistance | 20 Cycles with Load 0.8 In: 1 g or 0.1 mm 5โฆ150โฆ5 Hz |
| Surge protection | 0.25 kA |
| ABB EcoSolutions | Yes |
| ABB Site Meeting Group Waste To Landfill Target | No non-hazardous waste is sent to a landfill |
| Accessories Available | Yes |
| Accessory Type | Auxiliary contact |
| Electrical Endurance | 10000 cycle |
| Extended Product Lifetime | Product Durability |
| Input Voltage Type | AC |
| Leakage Current Type | AC |
| Mechanical Endurance | 20000 cycle |
| Number of Modules | 4 |
| Offered with Takeback Services | Take Back for Recycling |
| Options Provided | None |
| Package Level 1 Gross Weight | 415 g |
| Pollution Degree | 2 |
| Position of Neutral Terminals | Right |
| Power Loss | Total 24.6 W |
| Power Supply Connection | Arbitrary |
| Rated Conditional Short-Circuit Current (Inc) | 10 kA |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 4 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 500 V |
| Recyclability Rate of the Product acc. to EN45555 | Design for Closing Resource Loops โ Standard EN45555 โ 82.05 % |
| Sustainable Material Content in Packaging (wt. %) | Recycled Paper โ 0 % |
| Test Voltage (Ut) | 110-254 V |
| Tightening Torque | 2.8 Nยทm |
| Type of Residual Current | Type AC |
| Wire Stripping Length | Top 1.27 cm |
