Additional information
| Weight | 380 kg |
|---|---|
| Dimensions | 69 × 70 × 85 cm |
| Extended Product Type | F204 AC-100/0.03 IEC |
| Standard | IEC 61008 |
| Number of Poles | 4P |
| Rated Current | 100A |
| Rated Voltage | 400V |
| Rated Frequency | 60Hz |
| Rated Residual Current | 30mA |
| Color | RAL 7035 – Light Grey |
| Mounting | DIN-Rail |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Tripping Characteristic | Instantaneous |
| Mounting Type | DIN-Rail |
| Rated Cross-Section | 0…0.35 mm² |
| Terminal type | Screw Terminals |
| Product Net Depth (MM) | 6.9 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Temperature Range | -25…55°C |
| DIN Place Units | 4 |
| GTIN (EAN) | 8012542936800 |
| resistance | 20 Cycles with Load 0.8 In: 1 g or 0.1 mm 5…150…5 Hz |
| Surge protection | 0.25 kA |
| _OG Title | F204 AC-100/0.03 IEC |
| ABB EcoSolutions | Yes |
| ABB Site Meeting Group Waste To Landfill Target | No non-hazardous waste is sent to a landfill |
| Accessories Available | Yes |
| Accessory Type | Auxiliary contact |
| Carbon Footprint (Full Lifecycle) | 17.15767 kg CO₂ eq |
| Conflict Minerals Reporting Template (CMRT) | 9AKK108468A3363 |
| Data Sheet, Technical Information | 9AKK107991A8329 |
| Declaration of Conformity - CE | 9AKK106713A5602 |
| Display Name | F204 AC-100/0.03 IEC |
| ETIM 10 | EC000003 – Residual current circuit breaker (RCCB) |
| ETIM 9 | EC000003 – Residual current circuit breaker (RCCB) |
| EcoSolutions Profile | 9AKK108469A3794 |
| Electrical Endurance | 10000 cycle |
| End Of Life Disassembling Instructions | 9AKK108470A1748 |
| Environmental Information | Refer to RoHS |
| Environmental Product Declaration - EPD | 9AKK108469A9642 |
| Extended Product Lifetime | Product Durability |
| IDEA Granular Category Code (IGCC) | 4875 >> Residual current circuit breaker (RCCB) |
| Input Voltage Type | AC |
| Instructions and Manuals | 9AKK107991A6127 |
| Leakage Current Type | AC |
| Mechanical Endurance | 20000 cycle |
| Number of Modules | 4 |
| Object Classification Code | F |
| Offered with Takeback Services | Take Back for Recycling |
| Options Provided | None |
| Package Level 1 Gross Weight | 415 g |
| Pollution Degree | 2 |
| Position of Neutral Terminals | Right |
| Power Loss | at Rated Operating Conditions per Pole 8.2 W |
| Power Supply Connection | Arbitrary |
| Product ID | 2CSF204005R1900 |
| REACH Date | 20240429 |
| REACH Declaration | 9AKK108467A9482 |
| REACH Information | True – contains substances > 0.1 mass percentage |
| Rated Conditional Short-Circuit Current (Inc) | 10 kA |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 4 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 500 V |
| Recyclability Rate of the Product acc. to EN45555 | Design for Closing Resource Loops – Standard EN45555 – 82.05 % |
| RoHS Date | 20211115 |
| RoHS Declaration | 9AKK106713A5602 |
| RoHS Information | Following EU Directive 2011/65/EU and Amendment 2015/863 July 22, 2019 |
| SCIP | e8229506-bdcb-47ec-b10f-6ae72c1a19bf Italy |
| Sustainable Material Content in Packaging (wt. %) | Recycled Paper – 0 % |
| Test Voltage (Ut) | 170-254 V |
| Tightening Torque | 2.8 N·m |
| Type of Residual Current | Type AC |
| WEEE B2C / B2B | Business To Consumer |
| WEEE Category | 5. Small Equipment (No External Dimension More Than 50 cm) |
| Wire Stripping Length | Top 1.27 cm |
| eClass | V11.0 : 27142201 |





