Additional information
| Weight | 103 g |
|---|---|
| Breaking Capacity | 6KA |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| L1 | Electrical |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Miniature Circuit Breakers (MCB) |
| Minimum Order Quantity | box 1 piece |
| Mounting Type | din |
| Number of Phases | 1 |
| Number of Poles | 1P |
| Operating mode | 20000 cycle |
| Product Type | EC000042 – Miniature circuit breaker (MCB) |
| Rated Current | 32A |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Rated Residual Current | 32mA |
| Rated Voltage | 400V |
| Temperature Range | -25 … +55C |





