Description
Four-pole contactor, IEC operating current Ith (AC1) = 160A, AC coil 50/60Hz, 400VAC
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | 0.00 AED |
| 6 - 10 | 0.00 AED |
| 11 - 50 | 0.00 AED |
| 51 - 200 | 0.00 AED |
| 200+ | 0.00 AED |

Four-pole contactor, IEC operating current Ith (AC1) = 160A, AC coil 50/60Hz, 400VAC
| Weight | 2.78 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.5 × 17.3 × 10.8 cm |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Mounting Type | Screw / DIN rail 3.5 cm |
| Number of Poles | 4 |
| Product Type | Contactors |
| Rated Current | 160A |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Rated Voltage | 1000V |
| Standard | IEC/EN/BS 60947-1 IEC/EN/BS 60947-4-1 UL 60947-1 UL 60947-4-1 CSA C22.2 nยฌโ 60947-1 CSA C22.2 nยฌโ 60947-4-1 |
| Temperature Range | -50โฆ70C |
