Additional information
| Weight | 326 g |
|---|---|
| Dimensions | 7.4 × 4.4 × 7.63 cm |
| Extended Product Type | AX25-30-10-81 |
| Rated Current | 32A |
| Rated Voltage | 690V |
| Rated Power | 11kW |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Breaking Capacity | 100A |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Terminal Type | Screw Terminals |
| Product Net Depth (MM) | 7.4 cm |
| Customs Tariff Number | 85364900 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Temperature Range | -25…55°C |
| GTIN (EAN) | 3.47152E+12 |
| L1 | Electrical |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Contactors |
| Climatic Withstand | according to IEC 60068-2-30 and 60068-2-11 – UTE C 63-100 Specification II |
| Full Load Amps Motor Use | (120 V AC) Single Phase 24 A |
| General Use Rating UL/CSA | (600 V AC) 30 A |
| Horsepower Rating UL/CSA | (120 V AC) Single Phase 2 hp |
| Maximum Electrical Switching Frequency | (AC-1) 600 cycles per hour |
| Maximum Mechanical Switching Frequency | 3600 cycles per hour |
| Maximum Operating Altitude Permissible | Without Derating 3000 m |
| Number of Auxiliary Contacts NC | 0 |
| Number of Auxiliary Contacts NO | 1 |
| Number of Main Contacts NC | 0 |
| Number of Main Contacts NO | 3 |
| Operate Time | Between Coil De-energization and NC Contact Closing 9 … 16 ms |
| Package Level 1 Depth / Length | 7.8 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 340 g |
| Package Level 1 Height | 7.9 cm |
| Package Level 1 Width | 4.8 cm |
| Power Loss | at Rated Operating Conditions AC-1 per Pole 1.2 W |
| Product Name | Block Contactor |
| Rated Control Circuit Voltage (Uc) | 50 Hz 24 V |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | Auxiliary Circuit 6 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | acc. to IEC 60947-4-1 and VDE 0110 (Gr. C) 690 V |
| Rated Operational Current AC-15 (Ie) | (500 V) NC 2 |
| Rated Operational Current DC-13 (Ie) | (24 V) 6 A / 144 W |
| Rated Short-time Withstand Current Low Voltage (Icw) | at 40 °C Ambient Temp, in Free Air, from a Cold State 10 s 200 A |
| Tightening Torque | Auxiliary Circuit 1 N·m |
| Tightening Torque UL/CSA | Auxiliary Circuit 9 in·lb |





