Additional information
| Weight | 2.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15.2 × 10.5 × 19.6 cm |
| Application | Sweden |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | Q |
| L1 | Electrical |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Contactors |
| Minimum Order Quantity | box 1 piece |
| Mounting Type | ed auxiliary contacts and Main Circuit Bars |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3P |
| Product Type | AC switching, EC000066 – Power contactor |
| Rated Current | 350A |
| Rated Frequency | 60Hz |
| Rated Power | 8kW |
| Rated Residual Current | 350mA |
| Rated Voltage | 1000V |
| Status indicator | Active |
| Surge protection | Yes |
| Temperature Range | -25 … 50C |





