Additional information
| Weight | 341 g |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 2.54 × 13 cm |
| Extended Product Type | A1N 125 TMF 40-400 1p F F |
| Standard | IEC |
| Number of Poles | 1P |
| Execution Type | TM |
| Rated Current | 40A |
| Rated Voltage | 415VAC |
| Breaking Capacity | 25KA |
| Trip Unit | TMF |
| Breaking Class | N |
| Terminal Type | Front |
| Product Net Depth (MM) | 6 cm |
| Customs Tariff Number | 85362090 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GTIN (EAN) | 8.01564E+12 |
| L1 | |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Moulded Case Circuit Breakers (MCCB) |
| Electrical Durability | 1500 cycle |
| Gross Volume | 9.84 m³ |
| Mechanical Durability | Nr. Operations 8500 cycle |
| Opening Time | CB with SOR 15 ms |
| Package Level 1 Depth / Length | 9.3 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 359 g |
| Package Level 1 Height | 7.4 cm |
| Package Level 1 Width | 14.3 cm |
| Power Loss | at Rated Operating Conditions per Pole 4.5 W |
| Product Name | Moulded Case Circuit Breaker |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 6 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 690 V |





