Description
HDC insert, Male, 500 V, 16 A, Number of poles: 10, Crimp connection, Installation size: 3
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$18.52
On OrderBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $18.52 |
| 6 - 10 | $18.15 |
| 11 - 50 | $17.78 |
| 51 - 200 | $17.41 |
| 200+ | $17.04 |
Out of stock

HDC insert, Male, 500 V, 16 A, Number of poles: 10, Crimp connection, Installation size: 3
| Weight | 33 g |
|---|---|
| Color | beige |
| Execution Type | 27-44-02-05 |
| L1 | |
| L2 | Connectors & Interconnects |
| L3 | Wire-to-Wire Connectors |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Number of Poles | 10 |
| Product Type | Contact insert for rectangular connectors |
| Protection | 3 |
| Rated Cross-Section | 0.5 mm¬≤ – 4 mm¬≤ |
| Rated Current | 16A |
| Rated Residual Current | 16mA |
| Rated Voltage | 500V |
| Row Spacing | 7.5 mm |
| Setting range | 7.5 mm |
| Standard | E92202 |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.