Description
HDC insert, Female, 690 V, 100 A, Number of poles: 12, Axial screw connection, Installation size: 8
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007

$151.67
On OrderBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $151.67 |
| 6 - 10 | $148.64 |
| 11 - 50 | $145.60 |
| 51 - 200 | $142.57 |
| 200+ | $139.54 |
Out of stock

HDC insert, Female, 690 V, 100 A, Number of poles: 12, Axial screw connection, Installation size: 8
| Weight | 300 g |
|---|---|
| Color | beige |
| Execution Type | 27-44-02-05 |
| L1 | |
| L2 | Connectors & Interconnects |
| L3 | Wire-to-Wire Connectors |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Number of Poles | 12 |
| Product Type | Contact insert for rectangular connectors |
| Protection | 3 |
| Rated Current | 100A |
| Rated Residual Current | 100mA |
| Rated Voltage | 690V |
| Row Spacing | 1.3 cm |
| Setting range | 1.3 cm |
| Standard | E92202 |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.