Description
Variable speed drive, VT1 type, single-phase, supply 200…240VAC (50/60Hz). Built-in RS485 communication port. Built-in EMC suppressor, Cat. C2, 1.5kW
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

Variable speed drive, VT1 type, single-phase, supply 200…240VAC (50/60Hz). Built-in RS485 communication port. Built-in EMC suppressor, Cat. C2, 1.5kW
| Weight | 1.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 11.8 × 14.4 cm |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| L1 | |
| L2 | Drives & Motor Control |
| L3 | Variable Speed Drives (VSD/VFD) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Type | Variable speed drives |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Rated Voltage | 200…240VAC 50/60Hz |
| Standard | EN 61800-5-1 UL508C CSA 22.2 No. 274 |
| Temperature Range | -10…+50C |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.