Description
A 4-pole Contactor suitable for Distribution and Rail way applications AC and DC switching. Operated with control voltage, versions from 24….690 AC, 50/60 Hz and 24-220 V DC
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
EK550-40-11 110V 50Hz / 120V 60Hz Contactor
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

A 4-pole Contactor suitable for Distribution and Rail way applications AC and DC switching. Operated with control voltage, versions from 24….690 AC, 50/60 Hz and 24-220 V DC
| Weight | 15.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 22.55 × 27 × 27.2 cm |
| Extended Product Type | EK550-40-11 110V 50Hz / 120V 60Hz |
| Number of Poles | 4P |
| Rated Current | 800A |
| Rated Voltage | 1000V |
| Rated Power | 315kW |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Terminal Type | Main Circuit: Bars |
| Product Net Depth (MM) | 22.55 cm |
| Customs Tariff Number | 85364900 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Temperature Range | -25…55°C |
| GTIN (EAN) | 7.3205E+12 |
| L1 | |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Contactors |
| Coil Consumption | Holding at Max. Rated Control Circuit Voltage 50 Hz 125 V·A |
| Coil Operating Limits | (acc. to IEC 60947-4-1) Uc (at θ ≤ 70 °C) |
| Connecting Terminals (delivered in open position) Main Poles | Flat type c/w screws and bolts |
| General Use Rating UL/CSA | (600 V AC) 540 A |
| Maximum Electrical Switching Frequency | (AC-1) 300 cycles per hour |
| Maximum Mechanical Switching Frequency | 3600 cycles per hour |
| Maximum Operating Altitude Permissible | Without Derating 3000 m |
| Mechanical Durability | 5 million |
| Number of Auxiliary Contacts NC | 1 |
| Number of Auxiliary Contacts NO | 1 |
| Number of Main Contacts NC | 0 |
| Number of Main Contacts NO | 4 |
| Operate Time | Between Coil De-energization and NC Contact Closing 10 … 20 ms |
| Package Level 1 Depth / Length | 37.3 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 17.2 kg |
| Package Level 1 Height | 23.4 cm |
| Package Level 1 Width | 31.7 cm |
| Power Loss | at Rated Operating Conditions per Pole 60 W |
| Product Name | Block Contactor |
| Rated Breaking Capacity AC-3 | 8 x Ie AC-3 |
| Rated Control Circuit Voltage (Uc) | 50 Hz 110 V |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | acc. to IEC 60947-4-1 and VDE 0110 (Gr. C) 1000 V |
| Rated Making Capacity AC-3 | 10 x Ie AC-3 |
| Rated Short-time Withstand Current Low Voltage (Icw) | at 40 °C Ambient Temp, in Free Air, from a Cold State 10 s 5300 A |
| Short-Circuit Protective Devices | gG Type Fuses 1.5 … 1.8 In A |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.