Description
Surge protection device type 1,2 for photovoltaic applications with plug-in cartridge, Un 1500VDC, short-circuit current Iscpv 30kA, +, -, PE. With remote contact
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

Surge protection device type 1,2 for photovoltaic applications with plug-in cartridge, Un 1500VDC, short-circuit current Iscpv 30kA, +, -, PE. With remote contact
| Weight | 443 g |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 11 × 10 cm |
| Breaking Capacity | 30KA |
| L1 | |
| L2 | Power Distribution |
| L3 | Surge Protection Devices |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Mounting Type | Din rail |
| Number of Phases | Photovoltaic |
| Product Type | SPD |
| Rated Voltage | 1500V |
| Standard | IEC/EN/BS 50539-11 |
| Temperature Range | -40…+85C |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.