Description
Residual current operated circuit breaker, 4 modules, 4P – type AC, 40A, 300mA
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

Residual current operated circuit breaker, 4 modules, 4P – type AC, 40A, 300mA
| Weight | 326 g |
|---|---|
| Dimensions | 7.8 × 11.5 × 7.6 cm |
| L1 | |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Residual Current Devices (RCD) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Mounting Type | 3.5 cm DIN rail |
| Number of Poles | 4P |
| Product Type | Residual current operated circuit breakers |
| Rated Current | 40A |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Rated Voltage | 400V |
| Standard | IEC/EN/BS 61008-1 |
| Temperature Range | -35…+70C |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.