Description
RIDERSERIES RCM, Relay, Number of contacts: 4, CO contact AgNi, Rated control voltage: 60 V DC, Continuous current: 6 A, Plug-in connection, Test button available: Yes
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$13.34
In StockBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $13.34 |
| 6 - 10 | $13.07 |
| 11 - 50 | $12.81 |
| 51 - 200 | $12.54 |
| 200+ | $12.27 |
In stock

RIDERSERIES RCM, Relay, Number of contacts: 4, CO contact AgNi, Rated control voltage: 60 V DC, Continuous current: 6 A, Plug-in connection, Test button available: Yes
| Weight | 26 g |
|---|---|
| Color | Transparent |
| Contact type | 4 CO contact (AgNi) |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | 27-37-16-01 |
| Inrush current | 12 A / 20 ms |
| L1 | |
| L2 | Switches & Relays |
| L3 | DPDT), PCB Mount Relays (SPDT |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Product Type | Switching relay |
| Protection | 2 |
| Rated Current | 6A |
| Rated Residual Current | 6mA |
| Rated Voltage | 240V |
| Standard | E522350 |
| Surge protection | 5 kV (1.2/50 µs) |
| Temperature Range | -40C…70C |
| Terminal Type | Plug-in connection |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.