Description
E 9F1 PV is a 10,3×3.8 cm cylindrical fuse for photovoltaic applications
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
E 9F1 PV Fuse link
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

E 9F1 PV is a 10,3×3.8 cm cylindrical fuse for photovoltaic applications
| Weight | 7 g |
|---|---|
| Dimensions | 0.1 × 0.1 × 4 mm |
| Extended Product Type | E 9F1 PV |
| Standard | IEC 60269-6 |
| Execution Type | gPV: Used in string protection of PV modules in photovoltaic applications |
| Rated Current | 1A |
| Rated Voltage | 1000V |
| Breaking Capacity | 50KA |
| Trip Unit | gPV: Used in string protection of PV modules in photovoltaic applications |
| Material | GMG |
| Fuse system | gPV |
| Tripping Characteristic | 9AKK108467A0154 |
| Product Net Depth (MM) | 1 mm |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| GTIN (EAN) | 8.01254E+12 |
| Contact type | copper tin plated (Cu/Sn) |
| L1 | |
| L2 | Power Distribution |
| L3 | Fuses & Fuse Holders |
| Certification Agency | EAC |
| Package Level 1 Gross Weight | 50 g |
| Power Loss | Total 0.25 W |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.