Description
M4 m 20 BACNET is a network analyzer with 4 programmable I/O, aux supply 48-240 V AC/DC, Bluetooth and Bacnet/IP
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$469.17
M4 m 30 BACNET Network analyzer
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $469.17 |
| 6 - 10 | $459.79 |
| 11 - 50 | $450.40 |
| 51 - 200 | $441.02 |
| 200+ | $431.64 |
Out of stock

M4 m 20 BACNET is a network analyzer with 4 programmable I/O, aux supply 48-240 V AC/DC, Bluetooth and Bacnet/IP
| Weight | 353 g |
|---|---|
| Dimensions | 7.7 × 9.6 × 9.6 cm |
| Extended Product Type | M4 m 30 BACNET |
| Number of Poles | 3P or 4P |
| Rated Current | 6A |
| Rated Voltage | 46 … 400 (Un) N-L V |
| Rated Power | 10W |
| Rated Frequency | 60Hz |
| Metering | Effective Power |
| Mounting | Front Panel |
| Degree of Protection IP | IP54 |
| Mounting Type | Front Panel |
| Number of Phases | 3-phase |
| Communication | BACnet/IP, Bluetooth |
| Product Net Depth (MM) | 7.7 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Temperature Range | -25…70°C |
| DIN Place Units | 5.5 |
| GTIN (EAN) | 8.01254E+12 |
| L1 | |
| L2 | Power Quality & Measurement |
| L3 | Energy Meters |
| ABB EcoSolutions | Yes |
| ABB Site Meeting Group Waste To Landfill Target | No non-hazardous waste is sent to a landfill |
| Accuracy | Active Energy ±0.5% |
| Additional Information | CT (1A, 5A) |
| Extended Product Lifetime | Product Upgradability |
| Improved Energy Efficiency for Customers | Product Efficiency – Product considered more energy-efficient compared to similar product on market or older products from the same line |
| Material Resource Reduction (wt. %) | Design for Reduced Resource Consumption – 22 % |
| Measuring Instrument Conformity | Domestic |
| Number of Counter Positions | 8 |
| Number of Digital In/Outputs | 4 Programmable Inputs/Outputs |
| Package Level 1 Gross Weight | 616 g |
| Power Consumption (@P<span style=\ | 10 W |
| Pulse Output Rate | 1 … 999999 |
| Pulse Output Type | Electrical |
| Recyclability Rate of the Product acc. to EN45555 | Design for Closing Resource Loops – Standard EN45555 – 54.85 % |
| Type of Indicator | Digital |
| Voltage Range | 50 … 400 V |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.