Description
OMNIMATE Data – RJ45 modular jack, PCB plug-in connector, Cat. 5, THT/THR solder connection, 90¬∞, bottom, none, Yes, Plugging cycles: 750, Number of poles: 16, PA 9T, Tape
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$7.62
On OrderBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $7.62 |
| 6 - 10 | $7.47 |
| 11 - 50 | $7.32 |
| 51 - 200 | $7.16 |
| 200+ | $7.01 |
Out of stock

OMNIMATE Data – RJ45 modular jack, PCB plug-in connector, Cat. 5, THT/THR solder connection, 90¬∞, bottom, none, Yes, Plugging cycles: 750, Number of poles: 16, PA 9T, Tape
| Weight | 5 g |
|---|---|
| Color | black |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | 27-46-02-01 |
| L1 | |
| L2 | Connectors & Interconnects |
| L3 | PCB Headers & Receptacles |
| Minimum Order Quantity | 240 |
| Number of Poles | 16 |
| Product Type | Printed circuit board connector |
| Rated Current | 1.5A |
| Rated Residual Current | 1.5mA |
| Standard | E471884 |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.