Description
Field attachable connector, M12 plug
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$46.29
On OrderBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $46.29 |
| 6 - 10 | $45.36 |
| 11 - 50 | $44.44 |
| 51 - 200 | $43.51 |
| 200+ | $42.59 |
Out of stock

Field attachable connector, M12 plug
| Weight | 43 g |
|---|---|
| Application | Enclosures, inserts and crimp contacts need to be ordered separately.4 x Crimp contact, Pin / 1 x Crimp contact, Socket for FE-Function. |
| Degree of Protection IP | IP67 |
| Execution Type | 27-44-01-16 |
| L1 | |
| L2 | Connectors & Interconnects |
| L3 | Circular Connectors (M8, M12, MIL-SPEC) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Number of Poles | 5 |
| Product Type | Circular connector for field assembly (industrial connector) |
| Protection | 3 |
| Rated Current | 16A |
| Rated Residual Current | 16mA |
| Standard | E307231 |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.